VRT boekt de herfstvakantie vol verhalen
Van live-uitzendingen op Boektopia tot een nieuw seizoen van Read This!
Dinsdag 21 oktober 2025 - De herfstvakantie staat bij VRT in het teken van boeken, verhalen en leesplezier. Van zaterdag 25 oktober tot en met zondag 2 november is er een week lang een rijk aanbod op radio, televisie en VRT MAX. Van live-uitzendingen op Boektopia in Kortrijk tot hartverwarmende voorleesmomenten voor de allerkleinsten: er is voor elke boekenliefhebber wat wils.
Live op Boektopia
De jaarlijkse boekenbeurs Boektopia start op zaterdag 25 oktober in Kortrijk en VRT is er de hele week live bij. Radio 1 zorgt voor het Radio 1 Boekenfeest, een literaire radioshow met Ruth Joos en auteurs zoals Peter Buwalda, Saskia De Coster en Tijl Nuyts. Bekende lezers, onder wie Rika Ponnet, Tijmen Govaerts en Anna-Livia Smekens, delen persoonlijke leestips en inzichten. Samen met luisteraars zoekt Ruth naar teksten die hoop bieden, live geïllustreerd door kunstenaars als Lectrr en Gerda Dendooven. Ook poëzie krijgt een prominente plaats met zes dichters, onder wie Astrid Haerens en Maud Vanhauwaert, die hun ‘Liefde op het eerste gedicht’ brengen. En het populaire onderdeel Boek zoekt zanger keert terug, met artiesten als Gustaph en Lady Linn die nieuwe muziek brengen geïnspireerd door boeken. Het Boekenfeest loopt van maandag 27 oktober tot en met vrijdag 31 oktober op Radio 1, VRT Canvas en VRT MAX, met hoogtepunten in de vooravond op VRT Canvas.
Ruth Joos: "Ik ben zeer benieuwd naar wat de vele gasten te vertellen hebben en ik ben ook zeer verheugd dat ik elke dag iemand naast me heb die graag en gretig leest en dat met de luisteraar wil delen. De vele boeken dansen intussen wat door elkaar in mijn hoofd, dus laat het feest maar snel beginnen!"

Op zaterdag 25 oktober nemen Joris Hessels en Annelies Moons nog twee live-opnames op van Leesbaar, de podcast die boeken test op hun leesbaarheid. Lara Taveirne sluit aan als gast. Diezelfde dag zorgt Studio Brussel voor extra sfeer met een live-uitzending van Pieken op Zaterdag.
Radio 2 neemt op zondag 26 oktober de micro over met een speciale editie van Radio 2 Weekend. Anja Daems gaat langs bij signerende auteurs en ontdekt het favoriete boek van Boektopia-bezoekers.
Op MNM zorgt Dorianne Aussems op maandag 27 oktober voor de perfecte soundtrack bij een bezoek aan Boektopia. Tijdens de uitzending lanceert Shania Gooris bovendien het zesde seizoen van haar populaire boekenpodcast Read This!. Daarin duikt Shania samen met Yasmine Van Den Meersch en Ella Van Eynde in vijf boeken die je volgens Booktok absoluut gelezen moet hebben. Van hun eerste dark romance tot de ultieme feelgoodroman. Luisteraars maken die dag ook kans op een exclusieve meet & greet met enkele auteurs tijdens de Young Adult-dag op vrijdag 31 oktober.
Tijdens de EU-themadag op donderdag 30 oktober brengt Radio 1 inzicht en reflectie. Bent Van Looy presenteert een panelgesprek met auteur Geert Mak en Europarlementslid Kathleen Van Brempt over de relaties tussen Europa en de VS. Die dag gaan ook Kobel Ilsen en Björn Soenens in gesprek met Geert Mak voor een opname van de podcast De Verrekijkers.
Gesprekken die raken
Ook buiten de boekenbeurs zet VRT verder in op literaire content. Op zondag 2 november is Erwin Mortier te gast bij Friedl’ Lesage in Touché op Radio 1, VRT Canvas en VRT MAX. Non-fictieliefhebbers kunnen elke dag terecht bij Voorproevers, met auteurs als Erika Vlieghe en Rasit Elibol.
Klara brengt op zaterdag 1 en zondag 2 november in het programma Klara In Stilte een weekend lang verhalen over verlies, rouw en troost, met bijdragen van Leen Huet en Bart Stouten. Heleen Debruyne sluit op zondag 2 november aan met De Jaren, waarin ze praat met Christien Brinkgreve over haar boek Beladen huis, een terugblik op haar huwelijk na het overlijden van haar man.
Ook in Sta op met Radio 2 staat de boekenwereld centraal. Romy De Ridder ontvangt elke ochtend een auteur die gesigneerde exemplaren weggeeft. De week start op maandag met Peter Berx, gevolgd door Bram Verbruggen op dinsdag. Woensdag schuift Tom Helsen aan, donderdag is het de beurt aan Merho, en op vrijdag sluit Siska Schoeters de reeks af.
Voor de jongste lezers
Ketnet dompelt kinderen tijdens de herfstvakantie onder in verschillende programma's die lezen en beleven samenbrengen. In Boomhutverhalen op VRT MAX lossen kinderen samen problemen op door prentenboeken te lezen, terwijl Quentin Blake’s mooiste verhalen tot leven komen in zes geanimeerde afleveringen. Voor de allerkleinsten is er Sarah leest voor - ook in Vlaamse Gebarentaal - en de warme luisterpodcast Sokpop gaat slapen.
VRT 1 programmeert van maandag 27 oktober tot vrijdag 31 oktober dagelijks nog een aflevering van de VRT Voorleesclub, telkens net voor 18.00 uur. De volledige reeksen zijn beschikbaar op VRT MAX en zijn ook te beluisteren als luisterverhaal.
Uitkijken naar de Voorleesweek
Na de herfstvakantie kijkt VRT uit naar de Voorleesweek van 22 tot 30 november, georganiseerd door Iedereen Leest. Met het thema ‘Blijf voorlezen’ trekt VRT het land in met vier interactieve voorleesevenementen, waarbij bekende stemmen en auteurs verhalen tot leven brengen, in samenwerking met Iedereen Leest en Het Lezerscollectief.
De boekenpagina Lees mee op VRT MAX is de plaats waar de boekentips uit de VRT -programma’s verzameld worden en de livestreams van alle radiouitzendingen te volgen zijn. Tijdens de herfstvakantie zorgt een extra streamingkanaal voor een ononderbroken stroom aan boeiende gesprekken over boeken en taal, goed voor massa’s leestips voor tijdens lange winteravonden.
Nikki Peeters