Tom Waes aan het front in tweede aflevering over Oekraïne

Reizen Waes Europa – zondag 3 februari

Het is wat op de achtergrond geraakt, maar Oekraïne is nog altijd een land in oorlog. In 2014 annexeerde Rusland een stuk van Oekraïne en meteen daarna ontstond er een gewapend conflict in het oosten van het land.

Twee afleveringen lang toert Tom door een gigantisch land dat hij amper kent. Het tweede deel van zijn reis brengt hem naar het oorlogsgebied in het oosten van het land en naar het door de Russen geannexeerde schiereiland De Krim.

Zondag 3 februari om 20.00 u. op Eén


Oorlogsgebied

In 2014 kwamen in het grensgebied tussen Oekraïne en Rusland Russisch-gezinde Oekraïners in opstand. Rusland steunde hen en twee provincies konden zich afscheuren. Nu is er een frontlijn waar het Oekraïense leger en Russisch-gezinde separatisten elkaar nog dagelijks beschieten. Tom begrijpt er niets van.

 “Mijn overgrootvader kwam om in de Eerste Wereldoorlog. 100 jaar later hebben we blijkbaar nog niet veel bijgeleerd.”

Twee Oekraïense soldaten nemen Tom mee de loopgraven in en tonen hem hoe reëel het gevaar is, hoe dichtbij de vijand zich schuilhoudt en hoe hard ze vechten voor hun land.

“Op 350 meter van ons zaten sluipschutters. Nooit eerder kwam een Westerse cameraploeg zo dicht bij de frontlinie.”

En toch wonen er nog mensen in dat oorlogsgebied. Tom ontmoet een familie die een zo normaal mogelijk leven probeert te leiden in een gebied waar elke dag artilleriegeschut te horen is.

“Alex en Svetlana vertelden me dat ze het geluid van bommen gewoon waren. Dat het bij het leven hoort, zoals de regen. Verschrikkelijk vond ik dat.”

 

De Krim

Toms reis eindigt op de Krim, het schiereiland dat na een referendum door Rusland werd geannexeerd en volgens de Russen nu hun grondgebied is. Ooit was het een toeristische parel maar nu komen er alleen nog Russen.

Het conflict heeft De Krim zwaar getroffen en de inwoners leven er geïsoleerd van de rest van de wereld. Tom vaart er langs de indrukwekkende Zwarte Zeevloot en bezoekt de gloednieuwe brug die de Krim met het Russische vasteland verbindt.

 “Mijn gids Oksana voelde zich niet veilig en stemde daarom pro-Rusland maar ze heeft er wel haar vrijheid voor moeten opgeven.”

 

Delen

Persberichten in je mailbox

Door op "Inschrijven" te klikken, bevestig ik dat ik het Privacybeleid gelezen heb en ermee akkoord ga.

Over Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie

De Vlaamse publieke omroep VRT informeert, inspireert en verbindt alle Vlamingen in al hun eigenheid en diversiteit. VRT brengt een kwaliteitsvol en onderscheidend aanbod op het vlak van informatie, cultuur, educatie, ontspanning en sport. VRT bereikt met zijn drie televisiekanalen, vijf radiokanalen en allerhande digitale kanalen wekelijks 90% van alle Vlamingen. Zo kan VRT relevant zijn, maatschappelijke impact hebben, bijdragen aan een pluralistisch debat en de democratie versterken. VRT stimuleert de cultuur- en taalbeleving en draagt de Vlaamse identiteit uit. VRT is toekomstgericht en zet in op innovatie en digitalisering. De omroep speelt een belangrijke rol in het Vlaamse media-ecosysteem en werkt samen met tal van nationale en internationale partners uit diverse sectoren.   

Voor pers
Woordvoerder aanbod VRT: radio, tv en online
02 741 90 26
woordvoerder@vrt.be

Voor kijkers, luisteraars en surfers
Klantendienst VRT
 02 741 31 11
www.vrt.be/nl/heb-je-een-vraag/

Klik hier voor interviews

Klik hier voor hogeresolutiefoto's

Het gebruik van fotomateriaal, grafisch materiaal en logo's is niet toegestaan zonder voorafgaande toestemming van VRT, hetzij via e-mail of na ontvangst van een login op het fotoportaal. Het gebruik van de login impliceert dat u instemt met de geldende rechten en gebruiksvoorwaarden.

Neem contact op met

Auguste Reyerslaan 52 1043 Brussel

www.vrt.be